Polat Holding ve BASE İş Birliğiyle

"Birlikte ve Geleceğe" 100. Yıl Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor

"Birlikte ve Geleceğe" 100. Yıl Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını, bir heykel ve kamusal alanda sanat projesiyle kutlayan Polat Holding ve BASE, “Birlikte ve Geleceğe” 100. Yıl Sergisi’nin açılışını 26 Ekim’de Piyalepaşa Çarşı’da düzenlenen bir gala ile gerçekleştirdi. Sergi 12 Kasım’a kadar İstanbul’un yeni sanat ve gastronomi rotası Piyalepaşa Çarşı’da sanatseverlerle buluşacak.

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün sanata verdiği değerin şerefine Polat Holding ve BASE iş birliğiyle gerçekleştirilen “Birlikte ve Geleceğe” 100. Yıl Sergisi, dün (26 Ekim Perşembe) akşam HAN Spaces Piyalepaşa’da gerçekleştirilen bir açılış etkinliği ile başlad

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen sergi açılışına, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve sanat ve iş dünyasının önde gelen isimleri de katıldı. Açılışta konuşma yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, sanat ve sanatçının Cumhuriyet için olan anlamından bahsederken Beyoğlu bölgesinin bağımsızlık mücadelesinin kazanılması konusundaki önemini de anlattı.

Davette konuklara seslenen Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat;

"Bugün sizleri 500 yıllık tarihi, sanat ve mimari eserleri ile öne çıkan Piyalepaşa da ağırlıyoruz. Polat olarak bölgedeki bu sanatsal altyapıya uygun olarak Piyalepaşa Çarşı’da sanatı işimizin kalbine yerleştirdik. Biliyorsunuz Piyalepaşa Çarşı’da 8 adet modern sanat galerisine ev sahipliği yapıyoruz. Bugün burada toplanmamıza vesile olan Base İstanbul işbirliğimiz ise bizim için bambaşka bir anlam taşıyor. Çünkü bugün hep birlikte tam 100 yıldır sanatı medeniyetin merkezine yerleştiren gören Cumhuriyetimizi kutlamak ve sanata ve sanatçıya sonsuz kıymet atfeden Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk’ü hatırlamak için bir aradayız" şeklinde konuştu.

Türkiye genelindeki sanatçılara yapılan bir açık çağrıyla toplanan yüzlerce başvuru, Oktay Duran (ArtON, Doğançay Müzesi ve Contemporary İstanbul Danışma Kurulu), Dursun Gündoğdu (galerici, DG Art Project), Elif Jalili (resim ve heykel sanatçısı), Erdil Yaşaroğlu (karikatürist ve heykel sanatçısı), Moiz Zilberman (İş insanı ve koleksiyoner, Gallery Zilberman kurucusu) gibi sanat dünyasının önde gelen isimlerinin yer aldığı jüri tarafından titizlikle incelendi. Gelen başvurular arasından seçilen, açık alana uygun 14 heykel ve enstalasyondan oluşan “Birlikte ve Geleceğe” 100. Yıl Sergisi, 12 Kasım’a kadar Piyalepaşa Çarşı’da görülebilecek.

Sergi kapsamında Ercan Yılmaz’ın “100. Yıl Coşkusu”, Rojbin Yolcu’nun “Ütopik İrade”, Beyzanur Soyer’in “Gölgemden Tanı Beni”, Aslan Nayeb’in “Us”, Nurcan Kır’ın isimsiz eseri, Burcu Günay’ın “Sofra”, R. Nur Özel’in “Vertebra / Omur”, Rabia Şeremetli’nin “Bu Dünya Öküzün Boynuzunda Değil, Bu Dünya Ellerinizin Üstünde Duruyor”, Saltık Doğa Özsar’ın “Payidar”, Eda Çiftçi’nin “Özgürlük Kuşları”, Şule Yılmaz’ın isimsiz, Fatoş Dikenova’nın “Cumhur”, İlyas Arapoğlu’nun “Umut”, Celal Yunus Emre Avcı’nın “Mezarlık Selvisi İkonu” isimli işlerinin yanı sıra Mert Ege Köse’nin anıtsal heykeli de sanatseverlerle buluşacak

 

Bilgi İçin: İdea Halkla İlişkiler / Karin Şamo / [email protected]

 
Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2023